
Transitieworkshop gemeente Amsterdam: ‘alleen krijg je het niet voor elkaar’
Tijdens de Dag van de Voedseltransitie, georganiseerd door de Gemeente Amsterdam, verzorgde de Transitiecoalitie Voedsel samen met Bregje van Asperen van GGD Amsterdam een workshop rondom het Transitiespel.
Stakeholders en interventies
In het spel stapten deelnemers in de rol van verschillende stakeholders: van gemeente en school tot retailer, zorgorganisatie, NGO en lokaal voedseliniatief. Samen onderzochten zij welke interventies nodig zijn om de transitie naar een gezondere voedselomgeving in beweging te brengen.
Rommelig en onvoorspelbaar
Een transitie verloopt zelden zoals je vooraf bedenkt. Het proces is vaak rommelig en onvoorspelbaar. Daarom is het belangrijk om niet alleen naar oplossingen te kijken, maar ook naar de hobbels die de verschillende stakeholders onderweg tegenkomen. Tijdens het spel werd bijvoorbeeld zichtbaar hoe scholen en zorginstellingen tegen praktische obstakels aanlopen, zoals regelgeving, tijdgebrek en beperkte financiering. Pas wanneer je die belangen en belemmeringen begrijpt, kun je samen werken aan interventies die echt verschil maken.
Overzicht
Een ander inzicht dat bleef hangen: iedereen doet zijn best, maar niemand heeft het volledige overzicht. Dat leidde tot een gesprek over de mogelijke rol van een onafhankelijke transitieregisseur: iemand die partijen verbindt, overzicht houdt en helpt om samen stappen vooruit te zetten.
Wat deze workshop vooral liet zien? Dat je een voedseltransitie niet in je eentje voor elkaar krijgt. Pas als je begrijpt waarom een school, gemeente, ondernemer of zorgorganisatie bepaalde keuzes maakt, kun je samen zoeken naar wat wél werkt. Dank aan alle deelnemers voor het meedenken, de scherpe gesprekken en natuurlijk aan Bregje van Asperen en GGD Amsterdam voor de fijne samenwerking!